I malé množství alkoholu vypité během těhotenství se může neodvratitelným způsobem podepsat na dítěti. Australští vědci přišli na to, že i matkám, které si v prvním trimestru daly příležitostně dvě skleničky vína, se narodily děti, jimž vypitý alkohol pozměnil rysy ve tváři.

Vědci zkoumali fotografie celkem 415 ročních dětí, jejichž matky během prvních tří měsíců nebo i v dalším průběhu těhotenství požívaly alkohol. Snímky porovnávali s obrázky stejně starých dětí, jejichž matky se alkoholu po dobu, co je čekaly, zcela vyhnuly.

Výsledek byl překvapivý. Díky nejnovější technologii využívající špičkový 3D software vědci zjistili, že vypitý alkohol během těhotenství změnil některé rysy v tvářích narozených dětí. Nejčastěji se jednalo o oblasti kolem nosu, očí a rtů.

K tomu, aby se alkohol podepsal na podobě dětí, stačí podle závěrů studie i malé množství alkoholu. Například dvě skleničky vína vypité během výjimečné příležitosti.

Studie ale zdůraznila, že změny ve tvářích dětí nejsou viditelné pouhým okem. Dodala také, že v žádném případě nelze její závěry interpretovat tak, že alkohol musí být nutně škodlivý i pro celkový vývoj plodu.

„Nevíme rovněž, zda malé změny v rysech obličeje dítěte nemohou mít spojitost s jejich vývojem,“ uvedla Jane Hallidayová z Murdoch Children´s Research Institue v australské Victorii. „Budeme zkoumané děti sledovat i v jejich dalším rozvoji,“ dodala.